Αρχείο μηνός Δεκέμβριος 2015

Θεατρική Παράσταση στο θέατρο Αυλαία

Οι μαθητές/τριες των Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «Παραμύθια στο ασανσέρ» στο θέατρο Αυλαία, την Τρίτη 22 Δεκεμβρίου 2015.
Πρόκειται για μία σύνθεση από 7 ελληνικά λαϊκά παραμύθια με καταβολές από διαφορετικές περιοχές της Ελλάδας, που παίρνουν σάρκα και οστά στο ασανσέρ μιας πολυκατοικίας. Παρέα με τους ήρωες, τα παιδιά έμαθαν για τη φιλία, τις ανθρώπινες σχέσεις, τη δικαιοσύνη, τη δύναμη του μυαλού και πολλά ακόμη? Διδάγματα, που οδηγούν τους ήρωες, αλλά και τους μικρούς θεατές στην κατάκτηση αρετών και στην αυτογνωσία

Θεατρική Παράσταση στο Κολοσσαίο

Οι μαθητές/τριες των A΄, B΄ και Γ΄ τάξεων παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «Η ιστορία του γάτου που έμαθε σ? ένα γλάρο να πετάει» στο θέατρο Κολοσσαίο, τη Δευτέρα 21 Δεκεμβρίου 2015.
Μια γλαροπούλα πέφτει θύμα της θαλάσσιας ρύπανσης. Πριν ξεψυχήσει, εμπιστεύεται το αβγό της στον καλό γάτο Ζορμπά και του ζητά το λόγο του, ότι θα κλωσήσει το αβγό, δεν θα φάει το γλαρόπουλο, και θα του μάθει να πετά. Ο Ζορμπάς τον δίνει. Μα είναι ποτέ δυνατόν ένας γάτος να μάθει σ΄ ένα γλάρο να πετάει;

Ε2 – Δευτέρα 21/12/2015

Γλώσσα:
Τα ζώα της εξοχής (ανάγνωση και Ασκήσεις 2 σελ. 62 και ερωτηματολόγιο σελ. 63 ομάδα β)

Μαθηματικά:
Στατιστική – Μέσος Όρος (Θεωρία και Ασκήσεις δ) και ε) από το Τετράδιο Εργασιών

Γεωγραφία:
Ασκήσεις από το Τετράδιο Εργασιών

Χριστουγεννιάτικες κατασκευές

Οι μαθητές των τμημάτων Β1, Β2 και Ε1, Ε2, με την καθοδήγηση της καθηγήτριας των εικαστικών Τάνιας Καρακώττα, δημιούργησαν χριστουγεννιάτικες κατασκευές χρησιμοποιώντας διάφορες τεχνικές και πρωτότυπα υλικά. Μέρος αυτών των έργων θα βρίσκεται στο χριστουγεννιάτικο παζάρι του σχολείου μας.

Μπορείτε να δείτε αρκετές από τις δημιουργίες των παιδιών, πατώντας εδώ

Ε2 – Παρασκευή 18/12/2015

Μαθηματικά:
Επαναληπτικές Ασκήσεις (κεφάλαια 16-17-18) από την φωτοτυπία.

Φυσική:
“Εξάτμιση και εξαέρωση”. Θεωρία ό,τι έχουμε γράψει στο αντίστοιχο κεφάλαιο.

Θρησκευτικά:
Το ίδιο κεφάλαιο λόγω εκκλησιασμού.

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΠΑΖΑΡΙ

christmas_clipart_01

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητών μας,
καθώς πλησιάζουν οι άγιες μέρες των Χριστουγέννων, περισσότερο από κάθε άλλη φορά το έτος, έρχονται στη σκέψη μας οι συνάνθρωποί μας, που αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα επιβίωσης. Αυτοί οι άνθρωποι, που δοκιμάζονται καθημερινά, περιμένουν με λαχτάρα να ζήσουν κάπως διαφορετικά αυτές τις ημέρες κι ας γνωρίζουν πως αυτό θα είναι κάτι πρόσκαιρο, που δεν μπορεί να δώσει μόνιμη λύση στα προβλήματά τους.
Στα πλαίσια της επιθυμίας μας να σταθούμε δίπλα σ? αυτούς τους ανθρώπους, το σχολείο μας διοργανώνει χριστουγεννιάτικο φιλανθρωπικό παζάρι την Κυριακή 20 Δεκεμβρίου και για τις ώρες 10.00 ? 14.00
Επιδίωξή μας είναι να εξασφαλιστεί οικονομική βοήθεια για ανθρώπους, που πραγματικά τη χρειάζονται, να χαρούν τα παιδιά που θα συμμετάσχουν στη συγκεκριμένη προσπάθεια και να έρθουν σε επαφή με την ιδέα της προσφοράς και του εθελοντισμού. Για τον σκοπό αυτό άλλωστε, και με τη βοήθεια των δασκάλων των Εικαστικών, δημιούργησαν αξιέπαινες χειροποίητες κατασκευές που θα διατεθούν προς πώληση.
Απευθυνόμενοι σε εσάς, αγαπητοί γονείς, ζητούμε την πολύτιμη συμβολή σας τόσο στο κομμάτι της ενθάρρυνσης των παιδιών σας για παρουσία τους στην εκδήλωση όσο και στην ενεργή συμμετοχή σας με την αγορά προϊόντων που θα διατίθενται στο παζάρι.
Ενδεικτικά αναφέρουμε ότι η έκθεση αντικειμένων θα περιλαμβάνει:
– Κεριά, ρεσό από γυαλί, πιατέλες, διακοσμητικές συνθέσεις, κοσμήματα, ντεκουπάζ, λογοτεχνικά βιβλία και παιδικά αναγνώσματα, επιτραπέζια παιχνίδια και χριστουγεννιάτικα αξεσουάρ.
– Θα υπάρχουν επίσης συσκευασμένα γλυκά ( γαλακτομπούρεκα, κανταΐφι, κέικ κ.ά.)
Ενημερώνουμε ότι την εκδήλωση θα πλαισιώσει χορωδία με τα παιδιά του σχολείου υπό τη διεύθυνση της δασκάλας μουσικής του σχολείου μας και θα υπάρχει για όλους σας πλόυσιος μπουφές.

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων και σας ευχόμαστε Καλά Χριστούγεννα.

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων
σε συνεργασία
με το διδακτικό και μαθητικό προσωπικό του 17ου Δ.Σ.Θεσσαλονίκης

Εκκλησιασμός μαθητών

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητών μας,
σας ενημερώνουμε ότι το πρώτο δίωρο την Παρασκευή 18.12.2015, θα πραγματοποιηθεί εκκλησιασμός των αμθητών στον ενοριακό ναό των Τριών Ιεραρχών Θεσσαλονίκης.

Όσοι μαθητές το επιθυμούν μπορούν να προετοιμαστούν και να κοινωνήσουν.