Αρχείο μηνός Νοέμβριος 2015

Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο

Την Πέμπτη 26 Νοεμβρίου 2015, οι Β1 και Β2 τάξεις του σχολείου μας παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Όταν τα βιβλία ταξιδεύουν..». Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε στο Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο και περιελάμβανε θεατρικά εργαστήρια τα οποία εμψύχωσαν φοιτητές του τμήματος Θεάτρου. Τα παιδιά, υποδυόμενα διάφορους ρόλους,προσέγγισαν βιβλία διακεκριμένων Ελλήνων συγγραφέων με στόχο να διερευνήσουν τα θέματα που διαπραγματεύεται ο συγγραφέας και να αγαπήσουν το βιβλίο.

Πολίχνη Θεσσαλονίκης

Την Τετάρτη 18 Νοεμβρίου 2015, οι Γ1, Γ2 και Δ1, Δ2 τάξεις του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στην Πολίχνη της Θεσσαλονίκης, όπου εκπόνησαν εκπαιδευτικά προγράμματα.
Το πρόγραμμα της Γ΄ τάξης είχε θέμα “Από το στάρι στο ψωμί” και της Δ΄ Τάξης “Το μέλι, το θαύμα της φύσης”.

Ινστιτούτο “NOUS”

Την Πέμπτη 12 Νοεμβρίου 2015, τα τμήματα Ε1 και Ε2 του σχολείου μας, επισκέφθηκαν το Ινστιτούτο “NOUS”, το οποίο έχει σκοπό να προάγει τη μάθηση και την επικοινωνία μέσω του υπολογιστή με τη χρήση σύγχρονων εκπαιδευτικών μεθόδων.

Μέσα από τη διάδραση με τους υπολογιστές οι μαθητές και οι μαθήτριες εξερεύνησαν την ιστορία της πόλης, περιέγραψαν τη σημερινή της μορφή και απεικόνισαν ψηφιακά πώς τη φαντάζονται οι ίδιοι / ίδιες.

Δημιούργησαν 3 ηλεκτρονικά βιβλία(παρελθόν, παρόν, μέλλον), καθώς και αντίστοιχα βίντεο. Σε κάθε ομάδα ορίσθηκε υπεύθυνος παιδαγωγός ή πληροφορικός. Οι μαθητές είχαν διάφορους ρόλους, όπως φωτογράφοι – δημοσιογράφοι, εκδότες, σκηνοθέτες. Κάποιοι μαθητές με tablets φωτογράφησαν την πόλη, κάποιοι άλλοι δημιούργησαν την πόλη όπως την “φαντάζονται”.

Όλες οι εργασίες έγιναν με τη χρήση υπολογιστών και ακολούθησε παρουσίαση της δουλειάς της κάθε ομάδας, από τους ίδιους τους μαθητές.

Κεραμική Τέχνη

Την Τετάρτη 4 Νοεμβρίου 2015, οι μαθητές και μαθήτριες των Β1 και Β2 τάξεων του σχολείου μας παρακολούθησαν στην Κάτω Τούμπα Θεσσαλονίκης, το πρόγραμμα «Με πηλό και φαντασία» με τους Hele Art. Το πρόγραμμα περιελάμβανε παιχνίδι με μεγάλους όγκους πηλού και γνωριμία με την κεραμική τέχνη. Στόχος ήταν να δοθεί στα παιδιά η ευκαιρία να φανταστούν, να δημιουργήσουν, να «πλάσουν τον κόσμο με τα χέρια τους», διασκεδάζοντας, μαθαίνοντας, χτίζοντας τις δεξιότητές τους.