Αρχείο μηνός Ιούνιος 2016

ΕΚΘΕΣΗ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ

Οι μαθητές/τριες των Β1, Β2, Δ2, Ε1 και Ε2 τμημάτων με την καθηγήτρια των  εικαστικών κ. Τάνια Καρακώττα οργάνωσαν έκθεση ζωγραφικής στους χώρους του σχολείου και παρουσίασαν μέρος των έργων που δημιούργησαν τη φετινή σχολική χρονιά.

[Best_Wordpress_Gallery id=”14″ gal_title=”ΕΚΘΕΣΗ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ”]

eTwinning 2016 / Αγωγή Υγείας «Γεύσεις και χρώματα»

«Γνωρίζουμε τι τρώμε;» eTwinning Label Γνωρίζουμε τι τρώμε

το συμβόλαιο το σύνθημα η αφίσα μαςΤο θέμα της εργασίας μας στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος eTwinning είναι  η διατροφή με τίτλο «Γνωρίζουμε τι τρώμε;» (Ελλάδα).
Τα σχολεία της Θεσσαλονίκης που συμμετέχουν στο πρόγραμμα είναι το 3ο Δημοτικό Σχολείο Νεάπολης (Κιχάκη Αναστασία, ΠΕ07-Γερμανικά), το 7ο Δημοτικό Σχολείο Νεάπολης  (Κετέογλου Μαρία, γυμνάστρια, Χαρμπαλή Χριστίνα, δασκάλα ) και το 17ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης (Γούναρης Δημήτρης, ΠΕ70).

διατροφική πυραμίδαΑφορμή για την επιλογή του θέματος ήταν το μάθημα  Αγωγή Υγείας  με τίτλο «Γεύσεις και χρώματα».

το Μενού μαςΔιαμορφώθηκαν και κατανεμήθηκαν οι δραστηριότητες/εργασίες στους/στις μαθητές/τριες . Η κάθε ομάδα μέσα από την ομαδοσυνεργατική έπρεπε να ασχοληθεί με το θέμα.

κατηγορίες τροφών αχρηστοπωλειολιπη το ταξίδι της τροφής

πρωτεινες βιταμινες υδατανθρακες

Οι εργασίες όλων των σχολείων μπορεί να τις  δει κανείς και στον ακόλουθο σύνδεσμο

ΣΤ1 – Πέμπτη 2/6/2016