Αρχείο συντάκτη admin

Το παντοπωλείο – βίντεο από μάθημα πληροφορικής για το διαδίκτυο.

Στα πλαίσια του μαθήματος Τ.Π.Ε. προβλήθηκε στις μεγαλύτερες τάξεις του σχολείου το “Παντοπωλείο” της Safer Internet Hellas. Μετά ακολούθησε συζήτηση με τους μαθητές.

Συνέχεια

Εργαστήριο δεξιοτήτων «Έχω κι εγώ δικαιώματα, είμαι παιδί»

“Εργαστήρια Δεξιοτήτων”- Ανθρώπινα δικαιώματα – Δικαιώματα του παιδιού  «Έχω κι εγώ δικαιώματα, τμήμα Α1 Κιχάκη Αναστασία

Βίντεο του προγράμματος με όλες τις δραστηριότητες και τις εργασίες   των μαθητών/τριων

NOESIS Γ1,Γ2

Την Πέμπτη 1 Φεβρουαρίου 2024 οι μαθητές/τριες των Γ΄ τάξεων (Γ1 & Γ2) του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο NOESIS (Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας).

Συνέχεια

La Chandeleur – Η γιορτή της κρέπας – Ε & ΣΤ Δημ.

Τα γαλλόφωνα τμήματα του σχολείου μας γιόρτασαν στις αρχές Φεβρουαρίου το γαλλικό έθιμο “La Chandeleur”! Σαράντα ημέρες μετά τα Χριστούγεννα, στη γιορτή της Υπαπαντής του Χριστού στις 2 Φεβρουαρίου, αναβιώνει στη Γαλλία το έθιμο της παρασκευής κρέπας. Σύμφωνα με την παράδοση, η προετοιμασία αυτού του νόστιμου γλυκίσματος σε κάθε σπιτικό αποτελούσε βασική προϋπόθεση στο να έχουν όλοι μια καλή σοδειά και οικονομική ευημερία.

ΣΚΑΚΙ : 22o Ατομικό Πρωτάθλημα Μαθητών /τριών Ανατολικής Θεσσαλονίκης 2024

ΣΚΑΚΙ
Το Σάββατο 24/02/2024 και την Κυριακή 25/02/2024 θα πραγματοποιηθεί 22o Ατομικό Πρωτάθλημα Μαθητών /τριών Ανατολικής Θεσσαλονίκης 2024.

Η συμμετοχή είναι δωρεάν για οποιοδήποτε μαθητή Δημοτικού/Γυμνασίου/Λυκείου της Ανατολικής Θεσσαλονίκης .

Ο χώρος των αγώνων είναι στο Δημοτικό Θέατρο Καλαμαριάς “Ναύαρχος Βότσης”, Ανατολικής Θράκης 1, Καλαμαριά. Η διάρκεια των αγώνων είναι μία ημέρα από τις 10:00 το πρωί έως τις 15:30 (δείτε παρακάτω για της μέρα που αγωνίζεται κάθε τάξη).

Η προκυρηξη των αγώνων μαζί με οδηγίες βρίσκεται εδώ:

Noël en France – Χριστούγεννα στη Γαλλία

Μέσα στο πνεύμα των Χριστουγέννων, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Γαλλικών πραγματοποίησαν τον Δεκέμβριο τη δράση: Noël en France – Χριστούγεννα στη Γαλλία!

Σε συνεργασία με την καθηγήτριά τους Σκλαβούνου Μαρίνα τα παιδιά γνώρισαν τα έθιμα των Χριστουγέννων στη Γαλλία, έφτιαξαν, μοιράστηκαν και γεύτηκαν συνταγές χριστουγεννιάτικης γαλλικής κουζίνας, ταξιδεύοντας παράλληλα, με τη βοήθεια της τεχνολογίας, στην εορταστική ατμόσφαιρα της Γαλλίας.

Δείτε τα αναμνηστικά slideshows από τη δράση που πραγματοποιήθηκε ανά τάξη:

Συνέχεια

Φροντίζω το περιβάλλον – Κλιματική αλλαγή – «1,2,3 … Ανακύκλωσε!» τμήμα Α1 Κιχάκη Αναστασία

“Εργαστήρια Δεξιοτήτων”- Φροντίζω το περιβάλλον –  Κλιματική αλλαγή –  «1,2,3 … Ανακύκλωσε!» τμήμα Α1 Κιχάκη Αναστασία

Συνέχεια

Γιορτινά παιχνίδια για τους μαθητές

Καλές γιορτές και καλά Χριστούγεννα.

Όπως είπα και στην τάξη ,στο μάθημα υπολογιστών, θα ανέβαζα στην σελίδα του σχολείου κάποιες χριστουγεννιάτικες δραστηριότητες :

Παιχνίδι :
Βρές τον Αϊ βασίλη (σε κάποιους υπολογιστές ίσως να μην παίζει σωστά)

Μετά την εργασία με τα angry birds μπορείτε τώρα να αρχίσετε να αρχίσετε τις γιορτινές προετοιμασίες:

Εργαστήριο Κώδικα – Βοηθείστε τον Α’ι’ Βασίλη (Επιλέξτε Δραστηριότητα 2) ,
Εργαστήριο Κώδικα.

Ζωγραφοπαιχνίδια με τον Α’ι’ Βασίλη (Επιλέξτε Δραστηριότητες 3,4,5),
_ Δραστηριότητες 3,4,5 _.