Αρχείο μηνός Σεπτέμβριος 2021

Ενημερωτικό σημείωμα για την Α τάξη

Τηλ. Σχολείου & Fax: 2310-317200

E-mail: mail@ 17dim-thess.thess.sch.gr

Ιστοσελίδα: 17dim-thess.thess.sch.gr/wordpress

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών της Α1 τάξης,

σας ενημερώνουμε ότι την προσεχή Δευτέρα 20 Σεπτεμβρίου 2021 και ώρα 17:30 θα πραγματοποιηθεί στον αύλειο χώρο του σχολείου η πρώτη ενημερωτική συνάντηση γονέων και κηδεμόνων με τη δασκάλα της τάξης κ. Ειρήνη Πραβήτα για θέματα που σχετίζονται με τον προγραμματισμό της νέας σχολικής χρονιάς και την εκπαιδευτική διαδικασία.

Δεδομένου ότι η συγκεκριμένη συ­νά­ντη­ση προσβλέπει συμπληρωματικά και σε μια γενικού τύπου ε­νη­μέ­ρω­ση, με οδηγίες και κατευθύνσεις περί παντός επιστητού πα­ρα­κα­λούμε όσοι παρευρεθείτε να βρί­σκε­στε στο σχο­λεί­ο α­πό την αρ­χή της συνάντησης. Είμαστε πεπεισμένοι ότι η πα­ρου­σί­α σας στη συ­γκέ­ντρω­ση θα συμ­βά­λει στην πε­ραι­τέ­ρω κα­λή συ­νεργα­σί­α μαζί μας, που εί­ναι α­πα­ραί­τη­τη για την πρό­ο­δο των παι­διών μας.

Την ίδια ημέρα και ώρα μέλη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 17ου Δ.Σ.Θεσ/νίκης θα παρευρίσκονται στο κιόσκι της αυλής για ενημέρωση και προαιρετική είσπραξη της οριζόμενης συνδρομής (10€).

από τη Διεύθυνση

…………………………………………………….…………………………………………………..

Τηλ. Σχολείου & Fax: 2310-317200

E-mail: mail@ 17dim-thess.thess.sch.gr

Ιστοσελίδα: 17dim-thess.thess.sch.gr/wordpress

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών της Α2 τάξης,

σας ενημερώνουμε ότι την προσεχή Δευτέρα 20 Σεπτεμβρίου 2021 και ώρα 18:30 θα πραγματοποιηθεί στον αύλειο χώρο του σχολείου η πρώτη ενημερωτική συνάντηση γονέων και κηδεμόνων με τη δασκάλα της τάξης κ. Θεοδώρα Χαμαλίδου για θέματα που σχετίζονται με τον προγραμματισμό της νέας σχολικής χρονιάς και την εκπαιδευτική διαδικασία.

από τη Διεύθυνση

ΠΡΟΣΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

Τηλ. Σχολείου &Fax: 2310-317200

E-mail: mail@17dim-thess.thess.sch.gr/

-ΠΡΟΣΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ-

Αγαπητοί γονείς των μαθητών και μαθητριών μας,

σας ευχόμαστε και πάλι μια καλή και αποδοτική σχολική χρονιά.

Με αφορμή τις ελάχιστες περιπτώσεις μαθητών/τριών που δεν είχαν μαζί τους τη βεβαίωση αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self-test), σας ενημερώνουμε σχετικά ότι:

Για τα παιδιά του Δημοτικού Σχολείου είναι υποχρεωτική η διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (selftest), τις συσκευασίες των οποίων μπορείτε να προμηθεύεστε δωρεάν, με τη χρήση του ΑΜΚΑ των παιδιών σας, από τα φαρμακεία.

Το αποτέλεσμα του διενεργούμενου αυτοδιαγνωστικού ελέγχου δηλώνεται στην ειδική πλατφόρμα https://self-testing.gov.gr/. Όλα τα παιδιά πρέπει να φέρουν στην τσάντα τους τη σχετική βεβαίωση αρνητικού αποτελέσματος, σε έντυπη μορφή, κάθε Τρίτη και Παρασκευή, ενώ ο έλεγχος θα πρέπει να διενεργείται μέσα σε 24 ώρες πριν από την προσέλευση του παιδιού στο σχολείο. Εναλλακτικά, αποδεκτές θα γίνονται και βεβαιώσεις που θα αποστέλλονται ηλεκτρονικά στο e-mail των εκπαιδευτικών εκάστου τμήματος. Συστήνουμε, για την υποβολή και έκδοση της βεβαίωσης να αποφεύγετε τις ώρες αιχμής, καθώς πέρυσι παρατηρήθηκαν προβλήματα, λόγω υπερφόρτωσης της σελίδας. Σε περίπτωση αδυναμίας πρόσβασης στο διαδίκτυο, θα πρέπει να συμπληρώνεται χειρόγραφη βεβαίωση σε ειδικό τύπο φόρμας, που μπορείτε να προμηθευτείτε και από το σχολείο. Κατ’ εξαίρεση, μόνο για την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας των σχολείων το πρώτο self-test προσκομίστηκε τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021 και θα προσκομιστεί ξανά την Πέμπτη 16 Σεπτεμβρίου 2021.

Η επίδειξη αυτής της βεβαίωσης είναι απαραίτητη και για την είσοδο των μαθητών/τριών στο σχολείο, σε διαφορετική περίπτωση θα ειδοποιούνται οι γονείς του, οι οποίοι θα πρέπει να προσκομίζουν τη σχετική βεβαίωση, ώστε στη συνέχεια να εισέρχονται οι μαθητές/τριες στην αίθουσα.

Σας ευχαριστούμε για τη συνεργασία σας

Από τη Δ/νση

Ώρες συνεργασίας με εκπαιδευτικούς του σχολείου

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως οι ώρες συνεργασίας με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας είναι :

• Κάθε πρώτη εργάσιμη ημέρα του εκάστου μηνός
  • Σε οποιαδήποτε άλλη ημερομηνία μετά από συννενόηση μαζί τους