Αρχείο μηνός Οκτώβριος 2020

Εύγε και ζήτω στους μαθητές και στους δασκάλους τους

Την Παρασκευή 23 Οκτωβρίου 2020 πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας οι καθιερωμένες εκδηλώσεις για τον εορτασμό της τετραπλής οκτωβριανής επετείου, αποδίδοντας τιμή στη μνήμη του πολιούχου προστάτη μας Αγίου Δημητρίου, την απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης από τον οθωμανικό ζυγό κατά το έτος 1912, τη γιορτή της γαλανόλευκης ελληνικής σημαίας και τη συμπλήρωση 80 χρόνων από το έπος του Σαράντα.

Σε διαφοροποίηση από τις προηγούμενες χρονιές ο φετινός εορτασμός πραγματοποιήθηκε εντός των αιθουσών και χωρίς την παρουσία γονέων, λόγω των ιδιότυπων συνθηκών και των μέτρων υγειονομικής προστασίας που οφείλαμε να λάβουμε στην «εποχή του κορωνοϊού». Να επισημανθεί ότι το τελευταίο ημερολογιακό διάστημα οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας διαπραγματεύτηκαν (κυρίως) μέσα από τα μαθήματα της Γλώσσας, της Ιστορίας, της Μουσικής και των Εικαστικών, κείμενα, σχεδιαστικές δημιουργίες και οπτικοακουστικό υλικό που σχετίζονταν με τα προαναφερόμενα γεγονότα κι αισθάνθηκαν υπερήφανοι για την πατρίδα τους.

Στις 10:00 π.μ., το πρωί της Παρασκευής, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Ε΄& Στ΄ τάξεων μαζί με τους δασκάλους τους και παρόντος του διευθυντή της σχολικής μονάδας συμμετείχαν στην τελετή παράδοσης και παραλαβής της ελληνικής σημαίας στους αριστούχους μαθητές και μαθήτριες των Στ΄ τάξεων, που έλαβε χώρα στο προαύλιο του σχολείου. Στο τέλος της τελετής έψαλλαν όλοι μαζί τον εθνικό ύμνο, αντάλλαξαν επετειακές ευχές κι ευχήθηκαν καλό εορταστικό πενθήμερο.

Ο Άγιος Δημήτριος

Μέγαν εὕρατο ἐv τοῖς κιvδύvοις, σὲ ὑπέρμαχοv, ἡ οἰκουμένη, Ἀθλοφόρε τὰ ἔθνη τροπούμενον. Ὡς οὖν Λυαίου καθεῖλες τὴν ἔπαρσιν, ἐν τῷ σταδίῳ θαῤῥύvας τὸν Νέστορα, οὕτως Ἅγιε, Μεγαλομάρτυς Δημήτριε, Χριστὸν τὸν Θεὸν ἱκέτευε, δωρήσασθαι ἡμῖν τὸ μέγα ἔλεος.

Ο Άγιος Δημήτριος ήταν αξιωματικός του ρωμαϊκού στρατού. Ήταν Χριστιανός. Έζησε και μεγάλωσε στη Θεσσαλονίκη τότε που τους Χριστιανούς τους κυνηγούσαν και τους σκοτώναν για την πίστη τους. Αγαπούσε πολύ το Χριστό και μιιλούσε στα παιδιά και στους νέους γι’Αυτόν. Βοήθησε με τις προσευχές του το νεαρό Νέστορα να νικήσει το γίγαντα Λυαίο. Μαρτύρησε για το Χριστό. Λέγεται Μυροβλήτης διότι ακόμα και σήμερα από τον τάφο του αναβλύζει μύρο. Ο Άγιος Δημήτριος είναι ο πολιούχος (προστάτης) της Θεσσαλονίκης. Γιορτάζει στις 26 Οκτωβρίου και μαζί του κι’εμείς οι Θεσσαλονικείς.*

* Ευχαριστούμε την κυρία Ειρήνη Πραβήτα δασκάλα της Β΄2 τάξης για την ευγενική χορηγία του επετειακού υλικού.

Ανακοίνωση σχετικά με τον εορτασμό των επετείων του Αγίου Δημητρίου, της σημαίας, της απελευθέρωσης της Θεσ/νίκης και της εποποιίας του 40′

Αγαπητοί γονείς & κηδεμόνες των μαθητών/τριών μας,
αναφορικά με τις εορταστικές εκδηλώσεις για την τετραπλή επέτειο απόδοσης τιμής
στον Πολιούχο Άγιο Δημήτριο, την εορτή της Σημαίας, την απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης το
1912 και την εποποιία του “ΟΧΙ” της 28ης Οκτωβρίου 1940, σας ενημερώνουμε ότι οι
σχολικές μονάδες του Δήμου Θεσσαλονίκης θα αφιερώσουν την Παρασκευή 23 Οκτωβρίου
2020, έως δύο ώρες από το ωρολόγιο πρόγραμμα για την πραγματοποίηση των
εορταστικών εκδηλώσεων και σύμφωνα πάντα με τις ισχύουσες υγειονομικές διατάξεις για
την αποφυγή διασποράς του κορωνοϊού Covid-19. Κατά τα λοιπά θα εφαρμοστεί πλήρως το
ωρολόγιο πρόγραμμα με ώρα λήξης των μαθημάτων της πρωινής ζώνης τις 13:15 μ.μ. Να
επισημανθεί συμπληρωματικά ότι τη συγκεκριμένη ημέρα κανονικά θα λειτουργήσει το
Ολοήμερο Πρόγραμμα.
Την Τρίτη 27 Οκτωβρίου 2020 στα σχολεία του Δήμου Θεσσαλονίκης δεν θα
πραγματοποιηθούν μαθήματα και δεν θα λειτουργήσει το Ολοήμερο Πρόγραμμα.
Από τη Δ/νση