Αρχείο μηνός Φεβρουάριος 2024

NOESIS Γ1,Γ2

Την Πέμπτη 1 Φεβρουαρίου 2024 οι μαθητές/τριες των Γ΄ τάξεων (Γ1 & Γ2) του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο NOESIS (Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας).

Συνέχεια

La Chandeleur – Η γιορτή της κρέπας – Ε & ΣΤ Δημ.

Τα γαλλόφωνα τμήματα του σχολείου μας γιόρτασαν στις αρχές Φεβρουαρίου το γαλλικό έθιμο “La Chandeleur”! Σαράντα ημέρες μετά τα Χριστούγεννα, στη γιορτή της Υπαπαντής του Χριστού στις 2 Φεβρουαρίου, αναβιώνει στη Γαλλία το έθιμο της παρασκευής κρέπας. Σύμφωνα με την παράδοση, η προετοιμασία αυτού του νόστιμου γλυκίσματος σε κάθε σπιτικό αποτελούσε βασική προϋπόθεση στο να έχουν όλοι μια καλή σοδειά και οικονομική ευημερία.

ΣΚΑΚΙ : 22o Ατομικό Πρωτάθλημα Μαθητών /τριών Ανατολικής Θεσσαλονίκης 2024

ΣΚΑΚΙ
Το Σάββατο 24/02/2024 και την Κυριακή 25/02/2024 θα πραγματοποιηθεί 22o Ατομικό Πρωτάθλημα Μαθητών /τριών Ανατολικής Θεσσαλονίκης 2024.

Η συμμετοχή είναι δωρεάν για οποιοδήποτε μαθητή Δημοτικού/Γυμνασίου/Λυκείου της Ανατολικής Θεσσαλονίκης .

Ο χώρος των αγώνων είναι στο Δημοτικό Θέατρο Καλαμαριάς “Ναύαρχος Βότσης”, Ανατολικής Θράκης 1, Καλαμαριά. Η διάρκεια των αγώνων είναι μία ημέρα από τις 10:00 το πρωί έως τις 15:30 (δείτε παρακάτω για της μέρα που αγωνίζεται κάθε τάξη).

Η προκυρηξη των αγώνων μαζί με οδηγίες βρίσκεται εδώ: