Αρχείο μηνός Οκτώβριος 2021

Εύγε και ζήτω στους μαθητές και στους δασκάλους τους

Την Δευτέρα 25 Οκτωβρίου 2021 πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας οι καθιερωμένες εκδηλώσεις για τον εορτασμό της τετραπλής οκτωβριανής επετείου, αποδίδοντας τιμή στη μνήμη του πολιούχου προστάτη μας Αγίου Δημητρίου, την απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης από τον οθωμανικό ζυγό κατά το έτος 1912, τη γιορτή της γαλανόλευκης ελληνικής σημαίας και τη συμπλήρωση 81 χρόνων από το έπος του Σαράντα.

Σε διαφοροποίηση από τις προηγούμενες χρονιές ο φετινός εορτασμός πραγματοποιήθηκε εντός των αιθουσών και χωρίς την παρουσία γονέων, λόγω των ιδιότυπων συνθηκών και των μέτρων υγειονομικής προστασίας που οφείλαμε να λάβουμε στην «εποχή του κορωνοϊού». Να επισημανθεί ότι το τελευταίο ημερολογιακό διάστημα οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας διαπραγματεύτηκαν (κυρίως) μέσα από τα μαθήματα της Γλώσσας, της Ιστορίας, της Μουσικής και των Εικαστικών, κείμενα, σχεδιαστικές δημιουργίες και οπτικοακουστικό υλικό που σχετίζονταν με τα προαναφερόμενα γεγονότα κι αισθάνθηκαν υπερήφανοι για την πατρίδα τους.

Στις 10:00 π.μ., το πρωί της Δευτέρας, οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων των Στ΄ τάξεων μαζί με τους δασκάλους τους και παρόντος του διευθυντή της σχολικής μονάδας συμμετείχαν στην τελετή παράδοσης και παραλαβής της ελληνικής σημαίας στους αριστούχους μαθητές και μαθήτριες των Στ΄ τάξεων, που έλαβε χώρα στο προαύλιο του σχολείου. Στο τέλος της τελετής έψαλλαν όλοι μαζί τον εθνικό ύμνο, αντάλλαξαν επετειακές ευχές κι ευχήθηκαν καλό εορταστικό Τριήμερο .