Ινστιτούτο “NOUS”

Την Πέμπτη 12 Νοεμβρίου 2015, τα τμήματα Ε1 και Ε2 του σχολείου μας, επισκέφθηκαν το Ινστιτούτο “NOUS”, το οποίο έχει σκοπό να προάγει τη μάθηση και την επικοινωνία μέσω του υπολογιστή με τη χρήση σύγχρονων εκπαιδευτικών μεθόδων.

Μέσα από τη διάδραση με τους υπολογιστές οι μαθητές και οι μαθήτριες εξερεύνησαν την ιστορία της πόλης, περιέγραψαν τη σημερινή της μορφή και απεικόνισαν ψηφιακά πώς τη φαντάζονται οι ίδιοι / ίδιες.

Δημιούργησαν 3 ηλεκτρονικά βιβλία(παρελθόν, παρόν, μέλλον), καθώς και αντίστοιχα βίντεο. Σε κάθε ομάδα ορίσθηκε υπεύθυνος παιδαγωγός ή πληροφορικός. Οι μαθητές είχαν διάφορους ρόλους, όπως φωτογράφοι – δημοσιογράφοι, εκδότες, σκηνοθέτες. Κάποιοι μαθητές με tablets φωτογράφησαν την πόλη, κάποιοι άλλοι δημιούργησαν την πόλη όπως την “φαντάζονται”.

Όλες οι εργασίες έγιναν με τη χρήση υπολογιστών και ακολούθησε παρουσίαση της δουλειάς της κάθε ομάδας, από τους ίδιους τους μαθητές.