Φροντίζω το περιβάλλον – Κλιματική αλλαγή – «1,2,3 … Ανακύκλωσε!» τμήμα Α1 Κιχάκη Αναστασία

“Εργαστήρια Δεξιοτήτων”- Φροντίζω το περιβάλλον –  Κλιματική αλλαγή –  «1,2,3 … Ανακύκλωσε!» τμήμα Α1 Κιχάκη Αναστασία

Βίντεο του προγράμματος με όλες τις δραστηριότητες και τις εργασίες   των μαθητών/τριων

Στο πλαίσιο του μαθήματος “Εργαστήρια Δεξιοτήτων”- Φροντίζω το  περιβάλλον –  Κλιματική αλλαγή – «1,2,3 … Ανακύκλωσε!» ήρθαν οι  μαθητές/τριες αντιμέτωποι με το πρόβλημα των απορριμμάτων, τις κοινωνικές και  περιβαλλοντικές του παραμέτρους, γνώρισαν τους βασικούς κανόνες για σωστή ανακύκλωση, παρακινήθηκαν να  προβληματιστούν και να αντιδράσουν.
Στόχος ήταν η διαμόρφωση των υπεύθυνων πολιτών του αύριο.
Μέσα από το πρόγραμμα οι μαθητές/τριες αναγνωρίζουν ως λύσεις του  περιβαλλοντικού προβλήματος το τρίπτυχο:
Μείωση, Επαναχρησιμοποίηση, Ανακύκλωση, βοηθώντας στην ουσιαστική  μείωση της παραγωγής αποβλήτων, κατανοούν την ευθύνη τους απέναντι στο περιβάλλον δίνοντας ιδιαίτερη  βαρύτητα στη διαχείριση αστικών αποβλήτων καθώς και ενημερώνονται και ευαισθητοποιούνται  σχετικά με τη βιώσιμη ανάπτυξη και έναν τρόπο ζωής σε αρμονία με τη φύση.