Football Planet

Στα πλαίσια δράσεων που αποσκοπούν στην ανάδειξη της δυναμικής του σχολικού αθλητισμού, το Υπουργείο Παιδείας Έρευνας & Θρησκευμάτων θεσμοθέτησε την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού την πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου κάθε νέου σχολικού έτους. Για το σκοπό αυτό κάθε σχολείο της χώρας καλείται να υλοποιήσει δράσεις κι εκπαιδευτικά προγράμματα φυσικής αγωγής και αθλητικού περιεχομένου σε συνεργασία με άλλες σχολικές μονάδες ή αθλητικά κέντρα. Στις προτεινόμενες δράσεις της συγκεκριμένης ημέρας περιλαμβάνονται κινητικές δραστηριότητες, αθλοπαιδιές, χορός, ολυμπιακά καθώς και παραολυμπιακά αθλήματα.

Προσβλέποντας στην καλύτερη δυνατή υλοποίηση των προαναφερόμενων στόχων, το σχολείο μας πραγματοποίησε επίσκεψη στο αθλητικό κέντρο Football Planet, την Πέμπτη 8 Οκτωβρίου 2015.